SoftwareStudio MazuryKolejny wyjazd służbowy dla partnerów SoftwareStudio odbył się na mazurach we wrześniu 2010 roku. W ramach wyjazdu zaplanowane i zrealizowane było zwiedzanie miasta Kętrzyn oraz twierdzę Hitlera Wilczy Szaniec. Dla partnerów wynajęte zostały drewniane domki, komfortowe i przestronne zapewniające swojski klimat. Drewniana chata, ogrzewanie kominkiem, sympatycznie.

Mazury widok na jezioro

kwatera na mazurach
mazury domek
romantyczna kolacja
spagetti + cola
Mazury "nasz" pomost
Kwatera Hitlera Wilczy Szaniec
Wilczy Szaniec (niem. Wolfsschanze) – w latach 1941–1944 kwatera główna Hitlera (niem. Führerhauptquartier, FHQ) i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych (niem. Oberkommando der Wehrmacht, OKW) w lesie gierłoskim, na wschód od leżącej na skraju lasu wsi Gierłoż i 8 km na wschód od Kętrzyna (obecnie w woj. warmińsko-mazurskim).
W pierwszych dniach września 1939 r. została utworzona w Niemczech kwatera główna führera (Führerhauptquartier). Była ona ośrodkiem dowodzenia w czasie wojny. Nie miała swojej stałej siedziby. W zależności od sytuacji na froncie przenoszono ją w różne miejsca. W czasie ostatniej wojny, na terenie całej Europy Hitler miał 8 miejsc stacjonowania kwatery głównej, nie licząc Berlina i Obersalzbergu. Najdłużej mieściła się w Gierłoży (pod nazwą „Wolfsshanze” – „Wilczy Szaniec”), znacznie krócej w Winnicy na Ukrainie (pod nazwą „Wehrwolf”) .
Kwatera Hitlera
Wilczy Szaniec
W zachodnich Niemczech funkcjonowała niedaleko Münsterifel (pod nazwą „Adlerhorst” – „Orle Gniazdo”), później w Górach Schwarzwaldu (pod nazwą „Tannenberg”), i wreszcie koło Ziegenbergu (pod nazwą „Felsennest” – „Skalne Gniazdo”). W Austri działała w Monichkirchen, w Belgii w wiosce Bruly de Peche (pod nazwą „Wolfschlucht I” – „Wilczy Jar I”),, a we Francji koło Soisson (pod nazwą „Wolfschlucht II” – „Wilczy Jar II”). Przez pewien czas rolę kwatery pełniła rezydencja Hitlera w Obersalzbergu w Bawarii (płd. część Niemiec) i w Kancelarii Rzeszy w Berlinie. W skład kwatery głównej wchodzili najważniejsi wojskowi i politycy: szef Naczelnego Dowództwa Sił zbrojnych – Wilhelm Keitel, szef Sztabu Dowodzenia Wehrmachtu Alfred Jodl, kierownik kancelarii NSDAP Martin Borman. Stale towarzyszyli Hitlerowi adiutanci i sekretarki.
Wilczy Szaniec
ruiny bunkra

Wilczy szaniec
domek myśliwski Georing'a
Nad działalnościa kwatery czuwał jej komendant. Miejsce pobytu Hitlera stanowiło tajemnicę. Dlatego też kwatery leżały w lasach i były dobrze maskowane. Składały się w większości z żelbetowych bunkrów, lżejszych budynków z cegły i betonu i drewnianych baraków. Podczas wojny z Polską kwatera mieściła sie w pociągu.

Kętrzyn

Zwiedzając okolice poszliśmy na obiad do restauracji, gdzie kręcono film. 

Polecamy

Microsoft Europe Dublin Irlandia 2019