Obóz koncentracyjny Dachau 2013

Styczeń 2013 - na północny zachód od Monachium znajduje się dawny obóz nazistowski w miejscowości Dachau, a właściwie na obrzeżach miasta Dachau. Zaintrygowany przeczytaną książką "Klechy w obozach śmierci" oraz świadomością że członek mojej rodziny zmarł w tym obozie (Echaust Kazimierz 1871-1941) postanowiłem zobaczyć to miejsce.

Zwiedzanie obozu nie jest imponujące w stosunku do pozostałości obozów nazistowskich jakie zwiedzałem w Polsce np. Stutthof, ale jedynie w obozie Dachau, oglądałem doskonale zachowane krematorium. Miejsce zobaczyć i próbować poczuć atmosferę przeżyć tysięcy więźniów - warto pojechać do obozu Dachau.

Obóz Dachau

KL Dachau, Konzentrationslager Dachau – pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny, założony wiosną 1933 roku w opuszczonej fabryce amunicji na obrzeżach miasta Dachau, na północ od Monachium, w południowych Niemczech. Funkcjonował do 29 kwietnia 1945, oswobodzony przez wojska amerykańskie. Powstał z rozkazu Heinricha Himmlera z 21 marca 1933, z celem izolowania politycznych przeciwników reżimu hitlerowskiego, duchownych i Żydów. Stał się "wzorem" dla wszystkich kolejnych. Od 1938 swego rodzaju "ośrodek szkoleniowy" dla zarządców i wachmanów innych późniejszych obozów tego rodzaju.

Obóz Dachau
Brama wejściowa do obozu
Obóz koncentracyjny w Dachau


Obóz koncentracyjny w Dachau
Zachowane murowane budynki więzienneObóz koncentracyjny w Dachau
budynek murowanego więzienia
pomieszczenia służbowe


Obóz koncentracyjny w Dachau
cela więzienna posiada ślady po umieszczonej na ścianie pryczy,
mały kaloryfer (ciekawe czy ogrzewali cele) czasem ślady po umywalkach.

Obóz koncentracyjny w Dachau
korytarz więzienia - zdjęcie przedstawia tylko w jedną stronę

Obóz koncentracyjny w Dachau
cela

Obóz koncentracyjny w DachauPo drewnianych barakach dla więźniów pozostały fuindamenty
Ogrodzenie obozu Dachau
fosa, druty kolczaste, płot pod prądem.
Za ogrodzeniem szeroka ma 3 metry i głęboka na 1 m rzeka,
której bystry strumień uniemożliwiał łatwą przeprawę.
Plan obozu koncentracyjnego Dachau

Krematorium w Dachau

Obóz Dachau zajęli amerykańscy żołnierze, Niemcy nie zatarli śladów jak w innych obozach i dlatego zachowało się oryginalne krematorium, zwiedzanie daje wyobrażenie jak to działało. Sam projekt doskonale przemyślany, poszczególne pomieszczenia ich układ kojarzy się z zaplanowaną "fabryką śmierci".

Krematorium w Dachau
znajduje się w ogrodzie oddzielonym od obozu
Budynek krematorium wybudowano solidnie
wykonywali to polscy księża
Nowe krematorium  zastąpiło stojące nieopodal pierwsze
drewniane krematorium
Piece w krematorium Dachau


piece krematoryjne Dachau wewnątrz budynku

piece krematoryjne obóz Dachau

Wnętrze krematorium Dachau

piec krematoryjny w DachauKomora gazowa w Dachau

Zabijanie więźniów odbywało się w pomieszczeniu udającym prysznice, a będącym faktycznie komorą gazową. Do pomieszczenia prowadzą drzwi z jednej strony z szatni, gdzie więźniowie się rozbierali, z drugiej bezpośrednio do pomieszczenia z piecami. Drzwi solidne, metalowe, wykończone były uszczelką gumową. Sama komora wysokości około 2m 

Wejście do komory gazowej
od strony szatni

komora gazowa
obóz koncentracyjny Dachau

Krematorium

Dezynfekcja

Odzież pozostawioną przez więźniów w szatni przekazywano od razu z drugiej strony krematorium do pomieszczeń dezynfekcji.
Pomieszczenie do dezynfekcji odzieży po zamordowanych
więźniach obozu koncentracyjnego Dachau

Drzwi z komór dezynfekcyjnych
prowadzą na rampę 

Liczba 4 komór dezynfekcji świadczy o ilości ubrań jakie były poddawane oczyszczaniu, czyli daje wyobrażenie o wydajności krematorium w Dachau.

Echaust Kazimierz

Echaust Kazimierz (1871-1941), abs. 1890, ksiądz, proboszcz w Książu Wlkp. i Wytomyślu. Urodził się 22 stycznia w Jaworach w rodzinie Jana, dzierżawcy majątku i Julii z domu Bitterlich. Po maturze studiował teologię w Seminarium Duchownym w Poznaniu i w Gnieźnie. Po wyświęceniu na kapłana 24 II 1894 był najpierw wikarym w Lesznie, a krótko potem we Wschowie i w 1. 1895-98 w Środzie. W 1898 został komendarzem w Żernikach, a od 1902 proboszczem w Książu. W 1904 wybrany został do powiatowego komitetu wyborczego w Śremie. Na wiecach w 1.1908-10 potępiał politykę germanizacyjną. Współpracował z ks.Antonim Wiśniewskim z parafii Mchy; obaj byli mężami zaufania Towarzystwa Czytelni Ludowych na okręg Książ obejmujący parafie Książ, Mchy, Chwałkowo i Włościejewki. Wiele lat był prezesem Kółka Rolniczego w Książu, prezesem Rady Nadzorczej Banku Ludowego i patronem Katolickiego Towarzystwa Robotników Polskich. W 1910 należał do poznańskiego komitetu obchodów 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. Od 1926 do 1941 był proboszczem w Wytomyślu, gdzie 6 października został aresztowany przez Niemców i 30 X wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. W obozie Dachau otrzymał numer obozowy: 28060. Ciężkie warunki obozu Dachau spowodowały śmierć 19 listopada 1941 .
Kazimierz Echaust 


Polecamy

Dominikana wycieczka na wyspę SAONA