Konigstein 2013

Twierdza Königstein – saksońska górska twierdza położona na płaskowyżu, nieopodal miasteczka Königstein, wznoszącym się 247 metrów nad poziom Łaby. Pierwszą budowla na terenie obecnej twierdzy był wybudowany przez Czechów w XIII wieku zamek warowny, o którym pierwsze wzmianki pisemne pochodzą z 1241 roku. W "Górnołużyckim dokumencie granicznym" wymieniany jest jako "lapis regis" czyli kamień królewski. Zamek ten stanowił wtedy granicę między Czechami a Marchią Miśnieńską. Na początku XV wieku w roku 1408 saska dynastia panująca Wettynów przejmuje zamek w swoje posiadanie. Jednak dopiero w 1459 roku tereny te zostają prawnie wcielone do Saksonii. W 1559 zaczyna się przebudowa zamku na twierdzę, która trwa do 1731 roku.

Twierdza Königstein jest bardzo znanym zabytkiem Saksonii, znajdującym się około 30 minut jazdy samochodem na wschód od Drezna. Twierdza Königstein to jedna z największych twierdz górskich w Europie przyciąga każdego roku rzesze turystów. 
Twierdza Königstein stanowi kompleks różnego rodzaju budynków, mieszczących rozmaite wystawy - stałe i czasowe, a także park i dziedziniec. Całość stanowi małe miasteczko otoczone grubym murem, w którym na stałe mieszkało wojsko z rodzinami.
Zwiedzanie całego obiektu Konigstein odbywa się samodzielnie, ale istnieje możliwość wypożyczenia za kilka euro przewodnika elektronicznego także w języku polskim. Wieli miejscach napisy są w języku angielskim i czeskim, choć w sali audiowizualnej opisującej historię twierdzy nie znajdziemy wersji polskojęzycznej - czeska jest.