Bolesławiec


Bolesławiec (niemieckie Bunzlau) – miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim, historycznie leżące na Dolnym Śląsku. Przez miasto przepływa rzeka Bóbr, okoliczne obszary leśne należą do Borów Dolnośląskich.

Po zakończeniu zwiedzania zamku Kliczków przenieśliśmy się do pobliskiego miasta Bolesławiec, gdzie popołudniu zwiedzaliśmy stare miasto.

Według danych z 30 czerwca 2012 r. miasto miało 40 000 mieszkańców.

Nazwa "Bolesławiec" jest patronimiczną nazwą wywodzącą się od słowiańskiego imienia Bolesław złożonego z dwóch członów staropolskiego nieużywanego obecnie określenia bole(j) oznaczającego bardzo oraz sławoznaczającego sławę. Imię to oznacza dosłownie "bardzo sławny" i nadano ją miastu na cześć fundatora Bolesława I Wysokiego, który założył miasto około 1190 roku nadając mu liczne przywileje. Miejscowość pod zlatynizowaną nazwą castrum Boleslavec wymieniona jest w łacińskim dokumencie z 1277 roku sygnowanym przez księcia polskiego Bolesława (lac.Boleslaus dux Polonie). W 1295 w kronice łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis miejscowość wymieniona jest w zlatynizowanej formie Boleslavia oraz Boleslawetz, Bolezlavitz.

Rynek w Bolesławcu

Bolesławiec rynek i kamienice

Bolesławiec

Bolesławiec

Bolesławiec

Bolesławiec ratusz